Historie

Tenisový klub LTC Praha má dlouhou historii, vždyť již před několika lety oslavil sté výročí svého založení.

Klub byl založen studenty právnické fakulty Univerzity Karlovy v roce 1904. Ihned po svém založení zahájil na pěti pískových dvorcích sportovní činnost. V roce 1912 byla postavena vlastní klubovna, která zde po rekonstrukci stojí dodnes. Již po dvou letech své existence se stalo LTC největším českým tenisovým klubem. Mezi jeho členy se objevila jména později známa ve veřejném životě, např. Jan Masaryk, jeho sestra Olga, kníže Karel Schwarzenberg a další. Správcem dvorců byl po mnoho let pan Koželuh, otec sportovně slavných potomků, kteří se tenis naučili na Letné. Jeho syn Karel se stal profesionálním mistrem světa a Jan vícenásobným mistrem ČSR.

Po 1. světové válce se klub rozrostl na 9 antukových dvorců a v roce 1924 vybudoval v republice první centrální dvorec s tribunami pro 2 000 diváků. O dva roky později zde vyrostla podle projektu renomovaného architekta Bohumíra Kozáka prostorná klubovna s privátní restaurací, která byla dlouhá léta zapsána na seznamu význačných zahradních staveb Hlavního města Prahy.

V meziválečném období hráli v LTC mnozí skvělí tenisté a českoslovenští reprezentanti, např. trenér a metodik František Buriánek a jeho svěřenci několikanásobný mistr ČSR Pavel Macenauer, DC reprezentant a zároveň výborný hokejista Pepa Maleček, státní trenér Josef Síba, československé mistryně paní Fröhlichová a Šindelářová a také babička Martiny Navrátilové sl. Semanská. Družstva LTC Praha byla mnohokrát přeborníky ČSR. Jedinečná éra LTC neutrpěla ani německou okupací a v péči „mistra Buriho“ vyrostli další pováleční tenisoví mistři Černík, Zábrodský, Všetečková, Zdvihalová a další. Teprve komunisty zřízené Ministerstvo národní bezpečnosti svým výnosem z 15. června 1950 zlikvidovalo právní subjektivitu LTC Praha. Jeho majetek, který byl pořízen výhradně z finančních prostředků jeho členů, zkonfiskoval československý stát. Klub i za těchto ztížených podmínek dále působil pod jmény Sokol Praha 7, Dynamo Praha nebo Slavia IPS. I v této neutěšené době poskytl zázemí velkým tenistům. Vzpomeňme si na jména Holeček, Šmíd, Složil, Zedník, Pála, Korda, praneteř slavných Koželuhů Mirka Koželuhová, Iva Budařová, Marie Neumannová a další.

Po roce 1989 obnovil tenisový klub svou právní subjektivitu. Dnes působí na čtyřech dvorcích, ke kterým patří také tenisová zeď. Byla zde postavena nová klubovna poskytující zázemí všem současným členům LTC.